„Włocławek mówi przemocy stop – wzmocnienie kadr”
W związku z realizacją przez Gminę Miasta Włocławek działań w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie realizował
Projekt „Włocławek mówi przemocy stop - wzmocnienie kadr”.
Celem projektu była poprawa jakości i zwiększenie dostępności usług świadczonych na rzecz osób zagrożonych lub doznających przemocy w rodzinie w sposób bezpośredni i pośredni, poprzez wzmocnienie umiejętności zawodowych kadr pracujących
w obszarze wspierania rodzin, z udziałem których prowadzona jest procedura Niebieskie Karty.
Projekt realizował cztery obszary działań:
Działanie 1. Specjalistyczne szkolenia dla pracowników obszaru interwencji w kryzysie przemocy oraz pomagania osobom
i rodzinom uwikłanym w przemoc.
Działanie 2. Specjalistyczne szkolenia dla członków Zespołu Interdyscyplinarnego i Grup Roboczych.
- W dniach 24.10.2022 – 26.10.2022 zorganizowano szkolenie dla pracowników oświaty, członków Miejskiej Komisji Rozwiązania Problemów Alkoholowych oraz pracowników MOPR, którego celem było wyposażenie uczestników w umiejętności rozumienia specyfiki doświadczeń wynikających z wychowania i dorastania w rodzinie uwikłanej w przemoc. Szkolenie ukończyły 62 osoby.
- W dniach 15.11.2022, 24.11.2022, 25.11.2022 zorganizowano szkolenie „Pierwszy kontakt i plan pracy z osobą doświadczającą przemocy” wyposażające w umiejętności potrzebne w kontakcie z osobą doświadczającą przemocy, wzmacniające umiejętność tworzenia planu pomocy i prowadzenia motywowania do współpracy.
Szkolenie ukończyło 49 osób. - W dniach 28.11.2022 – 29.11.2022; 5.12.2022 – 6.12.2022 zorganizowano szkolenie „ Praca z osobą stosującą przemoc„ wyposażające w umiejętności nawiązywania kontaktu, stosowania adekwatnych technik komunikowania się i wywoływania zmian zachowania. Szkolenie ukończyły 33 osoby.
- W dniu 01.12.2022 r. zorganizowano szkolenie „Podstawowe obowiązki w sytuacji podejrzenia przemocy w rodzinie”. Szkolenie poszerzyło wiedzę z zakresu obowiązków wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz wynikających z przepisów prawa w zakresie podejmowania działań na rzecz dzieci i rodzin uwikłanych w przemoc. Szkolenie ukończyło 57 osób.
Działanie 3. Przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu poprzez wzmocnienie wsparcia emocjonalnego osób zaangażowanych w pracę na rzecz rodzin uwikłanych w przemoc.
- W dniach 10.10.2022 – 12.10.2022 przeprowadzono szkolenie dotyczące profilaktyki wypalenia zawodowego dla pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku. Celem szkolenia było przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu poprzez wzmacnianie i wspieranie emocjonalnie osób zaangażowanych w prace na rzecz rodzin uwikłanych w przemoc. Szkolenie ukończyły 47 osoby.
Działanie 4. Upowszechnienie wiedzy o miejscach i zakresie pomocy udzielanej rodzinom doświadczającej przemocy.
Działanie zostało zrealizowane poprzez wydanie i upowszechnienie informatora w formie ulotki promującej profilaktykę przeciwdziałania przemocy w liczbie 10 000 sztuk; zakładek informacyjnych w liczbie 30 000 sztuk i długopisów w liczbie 2000 sztuk. Ulotka informacyjna zawiera praktyczne porady dla osób doświadczających przemocy w rodzinie i osób będących świadkiem przemocy oraz bazę teleadresową instytucji pomagających na terenie miasta Włocławek. Informatory zostały przekazane do Szkół Podstawowych i Szkół Ponadpodstawowych oraz instytucji publicznych działających na terenie miasta Włocławek.
Osoby i instytucje zainteresowane dalszym rozpowszechnianiem przeciwdziałania przemocy w rodzinie mogą zgłosić się do Sekcji Specjalistycznej Pomocy Rodzinie i Interwencji Kryzysowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie we Włocławku przy ulicy Żytniej 58 lub zadzwonić pod numer telefonu 54 413 50 96 w celu otrzymania bezpłatnych materiałów promujących profilaktykę przeciwdziałania przemocy.