Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie we Włocławku poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej
Rodzina zastępcza zapewnia dzieciom, które nie mogą wychowywać się w rodzinach naturalnych bezpieczne środowisko rodzinne, opiekę i wychowanie. Zaspokaja potrzeby emocjonalne, bytowe, rozwojowe, społeczne oraz religijne dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej.
Rodzinę zastępczą ustanawia Sąd Rejonowy. Proces kwalifikacji i opiniowania kandydatów prowadzi Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
Rodzina zastępcza ma charakter czasowy. Dziecko w rodzinie zastępczej może przebywać kilka miesięcy, kilka lat, a czasem pozostaje w niej do uzyskania pełnoletności. Wszystko zależy to od indywidualnej sytuacji każdego dziecka.
Przy podejmowaniu decyzji o ustanowieniu rodziny zastępczej należy mieć na uwadze specjalne potrzeby dziecka, którym rodzina będzie opiekować się w przyszłości. Dzieci przed umieszczeniem w rodzinie zastępczej niejednokrotnie doświadczały zaniedbania i przemocy ze strony najbliższych. Zadaniem rodziny zastępczej jest przede wszystkim stworzenie dla dziecka stabilnego środowiska rodzinnego, zaspokojenie jego niezbędnych potrzeb oraz udzielenie wsparcia i pomocy.
Kto może zostać rodziną zastępczą?
Rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka mogą utworzyć małżonkowie lub osoba niepozostająca w związku małżeńskim, jeśli:
- dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej,
- nie byli skazani prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo,
- nie są i nie byli pozbawieni władzy rodzicielskiej oraz władza rodzicielka nie jest im ograniczona ani zawieszona,
- wypełniają obowiązek alimentacyjny,
- nie są ograniczeni w zdolności do czynności prawnych,
- posiadają zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pełnienia funkcji rodziny zastępczej oraz opinię psychologiczną potwierdzającą predyspozycje i motywacje kandydatów,
- zapewniają dzieciom odpowiednie warunki bytowe, mieszkaniowe oraz możliwość właściwego rozwoju i zaspokojenia potrzeb,
- ukończą szkolenie dla kandydatów na rodzinę zastępczą.
Szkolenie dla kandydatów na rodziny zastępcze niezawodowe trwa 65 godz., w tym 10 godz. to praktyka w placówce opiekuńczo-wychowawczej lub w zawodowej rodzinie zastępczej.
Osoby pełniące funkcję rodziny zastępczej są objęte pomocą i wsparciem Zespołu ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej, które obejmuje:
- bezpłatne szkolenia dla kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej oraz rodzin zastępczych,
- pomoc psychologiczną dla dzieci i ich opiekunów,
- pomoc pedagogiczną w rozwiązywaniu problemów wychowawczych,
- porady prawne,
- pomoc terapeutyczną,
- pomoc w budowaniu więzi pomiędzy opiekunami a dziećmi,
- wsparcie rodzin zastępczych w codziennym funkcjonowaniu.
Zainteresowanych rodzicielstwem zastępczym prosimy o kontakt:
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie
Zespół ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej
ul. Ogniowa 8/10
87-800 Włocławek
tel. 54 423 23 52
e- mail; piecza.zastepcza@mopr.wloclawek.pl