Świadczenie wspierające – informacje
Ustawa o świadczeniu wspierającym kierowana jest do osób niepełnosprawnych, mających potrzebę wsparcia. Ustawa ta zakłada przebudowę dotychczasowego systemu świadczeń dla osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów poprzez:
– wprowadzenie do systemu prawnego nowego świadczenia – świadczenia wspierającego kierowanego bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością w wieku od ukończenia 18 r. życia,
– zmiany w warunkach przyznawania funkcjonującego obecnie świadczenia pielęgnacyjnego,
– likwidację specjalnego zasiłku opiekuńczego.
Celem świadczenia wpierającego jest udzielenie osobom niepełnosprawnym mającym potrzebę wsparcia pomocy służącej częściowemu pokryciu wydatków związanych z zaspokojeniem szczególnych potrzeb życiowych tych osób.
Uprawnionymi do świadczenia wspierającego będą osoby z niepełnosprawnościami w wieku od ukończenia 18. roku życia , które uzyskają decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia na poziomie co najmniej 70 punktów. Poziom wsparcia będzie ustalany przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności, natomiast przyznawanie i wypłacanie świadczeń wspierających (na podstawie decyzji ustalających poziom potrzeby wsparcia) będzie zadaniem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym https://dziennikustaw.gov.pl/D2023000142901.pdf
Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności
ul. Konarskiego 1-3, IV piętro, budynek B, pok.42
tel. +48 52 349 75 16
https://bip.bydgoszcz.uw.gov.pl/33/wojewodzki-zespol-ds-orzekania-o-niepelnosprawnosci.html
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Infolinia ZUS Włocławek (22) 560 16 00